BRATKARTOFLE

 

Składniki: 1kg ziemniaków, 2 duże cebule, olej, sól

 

Przygotowanie: ziemniaki ugotować w mundurkach, obrać ze skórki i pozostawić do wystygnięcia; cebule obrać, pokroić w drobną kostkę i zeszklić na tłuszczu; ziemniaki pokroić na 5-8 mm plastry, dodać do cebuli i smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu. Kiedy ziemniaki uzyskają złocisto - brązową barwę, obrócić je na drugą stronę i smażyć do momentu, kiedy druga strona plastrów osiągnie ten sam kolor.

BRATERINGI

 

Składniki: 50dag filetów z śledzi, 2 średnie cebule, 400 ml wody, 6 ziarenek ziela angielskiego, 6 łyżek oliwy, sól, pieprz.

 

Przygotowanie: śledzie umyć i osuszyć i popieprzyć, obtoczyć w mące i smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor; do garnka wlać ocet, wodę, dodać pokrojoną w plastry cebulę, liście laurowe i ziele angielskie; osolić doprowadzić do wrzenia i gotować około 3-5 minut, ostudzić; usmażone filety przełożyć do szklanego naczynia zalać marynatą, odstawić w chłodne miejsce na 24 godziny.

SZPAJZA

 

Składniki: 4 jajka, 4 łyżki cukru, 2 łyżki żelatyny, sok z cytryny.

Przygotowanie: żółtka utrzeć z cukrem, dodać sok z cytryny, ubite białka i rozpuszczoną żelatynę i dodać kakao i kieliszek spirytusu. Smacznego!

PANCZKRAUT - ziemniaki z kapustą

 

Składniki: 1,5 kg kapusty, 1kg ziemniaków, boczek surowy wędzony, olej, sól, pieprz

Przygotowanie: Kapustę kroimy i wkładamy do garnka. Zalewamy wodą i gotujemy aż będzie miękka. Po ugotowaniu dokładnie odcedzamy, aby nie było w niej wody. Ziemniaki po ugotowaniu należy odcedzić i ugnieść. Boczek kroimy w kostkę i smażymy na patelni z odrobiną oleju. Następnie należy wszystko razem dokładnie wymieszać i doprawić solą i pieprzem do smaku. Polecam podawać ze smażonymi żeberkami i polane tłuszczem ze smażonych żeberek.

MODO KAPUSTA

 

Składniki: główka młodej kapusty 10dag boczku wędzonego, mała cebula, kminek, ocet, sól, pieprz i cukier do smaku.


Przygotowanie: młodą kapustę razem z zewnętrznymi liśćmi należy drobno pokroić i gotować w osolonej wodzie do miękkości około 40 minut; wędzony boczek i cebulę pokroić w kostkę i usmażyć. Ugotowaną kapustę odcedzić, dodać pieprz, kminek, cukier i ocet do smaku oraz wlać tłuszcz ze skwarkami i cebulą. Wymieszać i ewentualnie dosolić.

 

Kapusta jest bardzo mocno obecna w śląskiej kuchni - nie tylko jako dodatek praktycznie do każdego drugiego dania. Wykorzystywano ją także do przygotowania kapuśniaka, czasem faszerowano. Jeśli przy zagrodzie uprawiano choć niewielkie poletko, musiało ono obowiązkowo pomieścić ziemniaki z kapustą. Tę ostatnią kiszono, by mogła trafić na stół przez cały rok.

KARMINADLE

 

Składniki: 40dag mięsa mielonego, jajka, mała bułka, średnia cebula, pieprz, sól i olej do smażenia.

 

Przygotowanie: włożyć mięso do miski, wbić jajko, dodać cebulę pokrojoną w kostkę, bułkę namoczyć w wodzie, gdy zmięknie odcisnąć i dodać do mięsa; doprawić do smaku solą i pieprzem; wyrobić ręką na jednolitą masę. Formować okrągłe, spłaszczone kotleciki, smażyć z obu stron na mocno rozgrzanym tłuszczu.

SZAŁOT ŚLĄSKI

 

Składniki: 8 średnich kartofli, 3 kiszone ogórki, cebula, ok. 20 dag wędzonego boczku, pieprz do smaku.

Przygotowanie: Pokroić w kostkę boczek, ogórki, cebulę i wystudzone, obrane ziemniaki, które wcześniej należy ugotować w łupinach. Boczek wytopić i gorący połączyć z pozostałymi składnikami, które należy przyprawić do smaku i wymieszać.

 

Szałot  przygotowywany był na wszystkie uroczystości rodzinne: chrzciny, komunie, wesela, pogrzeby i odpusty. Tradycyjnie podawano go na śniadanie wielkanocne do gotowanej kiełbasy. Na wigilię sporządzono go ze śledziami. Pierwotna wersja szałotu była znacznie uboższa:


Pół litra mleka gotować kilka minut z łyżką mąki, mieszając ciągle, aby nie przywarło; potem osolić, dodać trochę pieprzu białego, sporo siekanej zielonej pietruszki, kilka kropli maggi rozkołatać dobrze  i gorące wlać na kartofle świeżo ugotowane, pokrajane w plasterki. Po wymieszaniu doprawić octem z odrobiną cukru i podać na ciepło na stół.

ŻUR ŻENIATY

 

Składniki: 2 szklanki kwasu na żur, 40 dag boczku lub wędzonych żeberek 2 małe cebule, 1 szklanka śmietany lub mleka, sól, czosnek, pieprz, majeranek, ziele angielskie.


Sposób przygotowania: mięso ugotować w 2 litrach wody; miękkie mięso wyjąc i podzielić na części (mięso z żeberek oddzielić od kości); do wywaru wlać zakwas, doprawić solą, roztartym ząbkiem czosnku i majerankiem.

 

Żur żeniaty zawsze był niezwykle popularny. Zwyczajowo spożywano go w większości domów na sobotni obiad. Przeważnie był serwowany z okraszonymi ziemniakami i słoniną, choć podawano go także z flamami. We współczesnej wersji gastronomicznej można go spożywać z jajkiem i kawałkami kiełbasy.

WODZIONKA

zupa o smaku chleba i czosnku

 

Składniki:

3 kromki chleba (najlepiej starszego), wrzątek, 3 ząbki czosnku, masło, sól, pieprz i sporo maggi do smaku.

 

Sposób przygotowania: bierzemy głęboki talerz, wrzucamy do niego pokrojony w większą kostkę chleb; dodajemy pokrojony drobno czosnek, maggi, sól i pieprz według uznania; dodajemy trochę masła; zalewamy wrzątkiem i mieszamy; przykrywamy na 2-3 minuty.

 

Wodzionka  była kiedyś bardzo popularną potrawą na Śląsku zarówno na śniadanie, obiad jak i kolację. To również symbol śląskiej skromności i oszczędności, a wynika to z tego, że robiąc taką zupę można było się pozbyć czerstwego chleba, a nie wyrzucać go. Ten skromny posiłek uważany był również za danie postne, a dla mnie to symbol babcinej kuchni i dobrego śląskiego smaku.

POTRAWKA MEKSYKAŃSKA

 

Składniki (4 porcje):

- ząbek czosnku, cebula, papryczka chili, 2 czerwone papryki, 2 łyżki oleju, sól, pieprz, łyżeczka suszonego oregano, pół pęczka tymianku,

- 600 g piersi z kurczaka, 250 ml bulionu drobiowego,

- puszka pomidorów bez skórki, puszka kukurydzy, 100 g pomidorów koktajlowych.

 

Przygotowanie

Cebulę, czosnek i chili posiekaj, z papryki usuń środek i pokrój w kostkę. Filety z kurczaka pokrój w paseczki. W garnku rozgrzej olej i podsmaż cebulę, chili i czosnek. Dodaj mięso i smaż do zrumienia mięsa. Dodaj paprykę, dopraw solą, pieprzem, oregano i zalej bulionem. Kukurydzę odsącz z zalewy, pomidory z puszki rozgnieć i razem z kukurydzą dodaj do garnka i gotuj 10 minut. Pomidorki koktajlowe potnij na połówki. Razem z posiekanym tymiankiem dodaj do potrawki około 5 minut przed końcem gotowania. Przed podaniem potrawkę ponownie dopraw solą i pieprzem.

Smacznego!

ŚLĄSKI OBIAD

 

ROLADY

Składniki: cztery płaty mięsa wołowego, 15 dkg boczku wędzonego, dwa ogórki kiszone, duża cebula, musztarda, sól i pieprz.

Przygotowanie: mięso rozbić tłuczkiem na cienkie plastry, każdy plaster posmarować musztardą i posolić. Cebulę pokroić w kostkę, a boczek i ogórek ułożyć wzdłuż szerszego boku rolady, przyprawić pieprzem. Ciasno zwinąć płaty mięsa w roladę i spiąć szpilkami lub nitką. Kłaść na rozgrzany tłuszcz i obsmażyć ze wszystkich stron, następnie podlewać wodą i dusić do miękkości mięsa. Sos zagęścić mąką zmieszaną z wodą.

 

BIAŁE KLUSKI

Składniki: 1kg ugotowanych ziemniaków, 250dkg mąki ziemniaczanej,1 żółtko, sól

Przygotowanie: ziemniaki zmielić i podzielić na 4 części, usunąć 1\4 ziemniaków; w miejscu po usuniętych ziemniakach wsypać mąkę i dodać jajko oraz usunięte wcześniej ziemniaki; zagnieść ciasto, utoczyć wałek, pokroić na równe kawałki, formować kulki o średnicy około 4 cm lekko je spłaszczając i z jednej strony zrobić palcem małe wgłębienie; wrzucić do osolonego wrzątku, gotować do chwili wypłynięcia na powierzchnię, odcedzić.

 

CZORNE KLUSKI

Składniki: 1kg ziemniaków i sól

Przygotowanie: kilogram ziemniaków ugotować, a pół kilograma zetrzeć na tarce, włożyć do lnianego woreczka i bardzo mocno odcisnąć. Odciśniętą wodę pozostawić na chwilę na dnie, by zebrała się skrobia, która po odlaniu wody należy dodać do odciśniętych ziemniaków. Gorące ugotowane ziemniaki odcedzić i przecisnąć przez praskę a następnie połączyć z surowymi i dobrze wyrobić na jednolitą masę. Uformować kluski, wrzucać na wrzącą osoloną wodę i ugotować aż zmiękną.

 

MODRO KAPUSTA

Składniki: 1kg czerwonej kapusty, 1 średnia cebula, 15 dkg wędzonego boczku, sól, cukier, pieprz, ocet do smaku.

Przygotowanie: poszatkowaną kapustę ugotować w posolonej wodzie. Boczek pokroić  w kostkę i usmażyć, a następnie pokrojoną w kostkę cebulę zeszklić razem z boczkiem. Kapustę odcedzić, boczek z cebulą przyprawić do smaku solą, cukrem, pieprzem octem i wymieszać.

SMACZNEGO!!!

Jesteśmy na Facebooku! Zobacz, polub, obserwuj...

Msze Święte

 

Niedziela: 8:00; 10:00 (rodzinna); 11:30; 18:00

w tygodniu: 6:30; 9:00; 18:00

 

Spowiedź Św. 15 min przed każdą Mszą Św.

 

Kancelaria parafialna czynna od od poniedziałku do piątku po Mszy św. wieczornej.

Sakramenty - wszystko o potrzebnych dokumentach, itp.

GODZINKI

niedziela, godz. 7.40.

MSZE ŚWIĘTE PORANNE

dni powszednie, godz. 6.30.

KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

dni powszednie, godz. 8.45.

KATECHUMENAT

I - poniedziałek, godz. 19.00.

II - wtorek, godz. 19.15.

CHÓR PARAFIALNY

wtorek, godz. 19.00.

KRĄG BIBLIJNY

wtorek, godz. 20.00.

(od 27.09)

SCHOLKA DZIECIĘCA

poniedziałek, godz. 17.30.

LSO

środa, godz. 17.00.

ADORACJA

środa, godz. 20.00.

Skorzystaj z zaproszenia! Bóg czeka na Ciebie. W czasie adoracji okazja do Spowiedzi Św.

WSPÓLNOTA KRWI CHRYSTUSA

czwartek, ok. godz. 18.30.

FRATERNIA DZIECIĘCA ALBERCIK

piątek, godz. 16.00.

Porad udziela Pani adwokat

Aleksandra Wilk-Fojud

Róża Różańcowa Rodziców to modlitwa za dzieci małe, duże, a także te, które mają już swoje dzieci. Dlaczego rodzice decydują się na udział w tej modlitwie? Przeczytaj!

Nakrętki składamy w kościele, do opisanej beczki.

Darmowy licznik odwiedzin

Licznik działa od 9.08.2015.

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny

© Parafia św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu